Denizli Barosu Başkanı Ayhan Demirdöğer, CMK ücretlerinde iyileştirme istedi
  • Denizli Haber
  • Gündem
  • Denizli Barosu Başkanı Ayhan Demirdöğer, CMK ücretlerinde iyileştirme istedi

Denizli Barosu Başkanı Ayhan Demirdöğer, CMK ücretlerinde iyileştirme istedi

Denizli Barosu Başkanı Ayhan Demirdöğer, Türkiye Barolar Birliği ile Adalet Bakanlığı arasında CMK ücret tarifesinin belirlenmesi için görüşme yapılacağını belirterek, adil ücret talebinde bulundu. Demirdöğer, “AAÜT’nin onda birine denk gelen CMK ücretleri, her biri en az 3 yıl süren bir davanın ücreti olarak avukatlara reva görülemez” dedi.

ABONE OL
Ağustos 23, 2022 00:59
Denizli Barosu Başkanı Ayhan Demirdöğer, CMK ücretlerinde iyileştirme istedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazılı bir açıklama yapan ve Türkiye Barolar Birliği ile Adalet Bakanlığı arasında yapılacak CMK ücret tarifesi belirleme görüşmeleri öncesi taleplerini dile getiren Baro Başkanı Demirdöğer, avukatların adil ücret taleplerini yineledi.

Ceza yargılamasında avukatın varlığının işkence, kötü muamele ve hukuka aykırılıklarla mücadelenin bir parçası olduğunu ifade eden Demirdöğer, avukatın hak arama özgürlüğünün garantisi, adil yargılanma hakkının olmazsa olmazı olduğunu kaydetti.

Demirdöğer, “Adil bir yargılamanın ancak savunmanın katılımıyla var olabileceğini kabul eden hukuk devleti; ücret tekeli nedeniyle, yargının kurucu unsuru savunma için külfete dönüşen CMK görevlendirmelerini dayatmaktan vazgeçmelidir. Öncelikle ve önemle saptamak gerekir ki; CMK hizmetleri için avukatlık asgari ücret tarifesi dışında bir belirleme kabul edilemez. AAÜT’nin onda birine denk gelen CMK ücretleri, her biri en az 3 yıl süren bir davanın ücreti olarak avukatlara reva görülemez. Biz, Denizli Barosu avukatları olarak bir kez daha yineliyoruz; barolarımızın ortak kararına uygun TBB taleplerinin arkasındayız. Bu nedenle, yapılacak değerlendirmelerde görüşlerimizin dikkate alınmasını bekliyoruz. Bilinsin ki bu uyarı, sonrasındaki eylemliliğin habercisidir. Hak ettiğimiz ücretler belirleninceye kadar mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: denizlihaber.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.