Merkezefendi’nin ‘işçi mühendisleri’nin düşük maaşı odayı harekete geçirdi
  • Denizli Haber
  • Gündem
  • Merkezefendi’nin ‘işçi mühendisleri’nin düşük maaşı odayı harekete geçirdi

Merkezefendi’nin ‘işçi mühendisleri’nin düşük maaşı odayı harekete geçirdi

Merkezefendi Belediyesi’ne bağlı şirkette çalışan mimar ve mühendislerin düşük maaşla çalışmaları gündeme geldi. Kentte yayım yapan bazı gazetelere ulaşan mimar ve mühendisler ‘sömürülüyoruz’ dedi. Mimarlar Odası Denizli Şubesi, 4 yıldır seslerini duyurmaya çalışan üyelerinin sesini haberlerden sonra duyup, Merkezefendi Belediyesi’ne uyarı gönderdi.

ABONE OL
Ağustos 18, 2022 21:07
Merkezefendi’nin ‘işçi mühendisleri’nin düşük maaşı odayı harekete geçirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merkezefendi Belediyesi’nde çalışan mimar ve mühendisler, 4 yıldan bu yana maaşlarının eridiğini ileri sürdü. Belediyeye bağlı MERTAŞ isimli şirkette geçici işçi kadrosuyla çalıştığını belirten mimar ve mühendisler dertlerini basın yoluyla dile getirdi. Kentte yayım yapan bazı gazetelere ulaşın mimar ve mühendisler, normal şartlarda asgari ücretin yüzde 110 fazlası ile çalışırken, şimdi asgari ücret seviyesinde maaş aldıklarını ileri sürdü. En son zammı Temmuz 2021’de aldıklarını belirten mimar ve mühendisler, “sömürülüyoruz” dedi.

ODANIN AÇIKLAMASI
Bunun üzerine Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Özlem Durdu Kabel, yazılı açıklama yaptı. Kabel, “Odamıza her ne kadar Belediye çalışanları tarafından bir bildirim olmasa da” notunu ekledi. Kabel, “Haklı mücadelelerinde yanındayız” dediği çalışanlarla ilgili şunları söyledi:
“Mimar ve mühendis meslektaşlarımızın duyumlar ve yaptığımız araştırmalar sonucunda taşeron firma Mertaş’a bağlı olarak çalıştıkları öğrenilmiştir. Mimar ve mühendis çalışanların maaşlarının hak ettikleri bedel olmadığı; aynı zamanda TMMOB’nin mimar, mühendis ve şehir plancıları için belirlediği brüt asgari bedelin 11.200,00 TL olduğu konusunda Odamız tarafından hazırlanan bir uyarı yazısı Merkezefendi Belediyesine gönderilmiştir. Uyarı metnimizi ekte bulabilirsiniz.
Her yerde ve her zaman TMMOB’a bağlı Oda üyelerinin birlik, bütünlük ve dayanışma içinde olduğumuzun altını çizerek söylediğimiz gibi;
1.Mimar ve mühendis meslektaşlarımız taşeron şirketlerde çalıştırılmaktan vazgeçilerek acilen Belediye kadrosuna alınmalıdır.
2.Meslektaşlarımızın maaşları acilen TMMOB tarafından belirlenen brüt asgari bedel düzeyine çıkarılmalıdır.”

KABEL’DEN AÇIKLAMA

Mimarlar Odası Başkanı Özlem Durdu Kabel, gazetemize yorumlar üzerinden yaptığı açıklamada, yazının belediyeye 2 Ağustos’ta gönderildiğini, haber yayımının ise 4 Ağustos’ta yapıldığını belirtti. (Açıklamanın tam hali, aşağıda okunabilir) Kabel, özetle ilgili mimar ve mühendislerin sorununu gazete yayımından önce bildiklerini ve yayımdan 2 gün önce belediyeye bildirdiklerini ifade etti. Ancak, mağdur işçiler, 4 yıldan bu yana maaşlarının gün gün eridiğini ve son 1 yıldır zam almadıklarını iddia ediyorlar. Kabel, 30 Ocak’ta şube başkanı seçilmişti.

Kaynak: denizlihaber.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.